Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moje první heli

28. 2. 2007

Moje první heli

Upozorňuji čtenáře, že se jedná o můj subjektivní názor a je dost možné, že jsem na věc šel špatně. Vrtulníčky tohoto typu v nabídkách jsou a tak s nimi asi někdo lítá (podle videí i vcelku bravurně). Naživo jsem je však lítat neviděl.

BLADE CP Obrazek

     Blade CP je mikrovrtulnik dodávaný firmou E-Flite. Očekával jsem strojek vhodný k učení. Zklamal jsem se. Tyto stroje jsou vhodné jen kvůli pořizovacím nákladům. Je to všechno pohromadě - heli, stanice, akumulátory, elektronika - do začátku opravdu vše co potřebujete. Tím přívětivost (alespoň pro mě) skončila. Zalétáno? Ano to uvádí návod, a základní nastavení asi i bylo, jenže je třeba seřídit stopu listů, v ruce nastavit základní seřízení vrtulky, aby se Blade netočil jak na obrtlíku...  A upozorňujte začátečníka na to, že jak ubývá energie v článcích, mění se i reakce motoru zadní vrtulky, který je navíc silně náchylný k poškození při kontaktu vrtulky s čímkoli. Cena ND v krátké chvíli učně vyjde téměř na polovinu setu.  

Co se mně týká - prodělal jsem. Startoval jsem s křížem a byl po třech měsících schopen tak akorát zaviset. Mezitím spousty oprav a čekání na díly. Jediné dobré byl pocit vítězství nad hmotou, když jsem prvně vyvisel celé baterky a to, že jsem získal přehled o mašince, rozborka-sborka náhrady trubky a motorku vrtulky, zjistil za kterou páčku co tahá a jaký to má vliv. Dnes díky Bladovi CP vím, jak a kde nastavit stopu listů, jakou (přibližně) nastavit tuhost uchycení listu, co provede ohnutá hřídel atd.  

Ono je k dosažení spousta rad a návodů jak začít, jenže rozhodnutí je stejně vždycky na nás a ne vždy se ukáže být správným to nejjednodušší. Ale to je život budoucího vrtulníkáře. Zatím se mi nepovedlo nad Bladem CP vyhrát. Příště bych si jako začátečník asi vybral jako první heli dvourotorák.

Máte-li někdo Blade CP a létá vám, podělte se o zkušenosti v komentáři. Já ty české nikde nenašel a protože z cizích jazyků můžu zapomínat jen ruštinu (drobky němčiny už vzaly za své dávno) moc si např. na RunRyderu nepočtu. Nevěřím, že to nelítá, sázím spíš na svý olšový ruce. Co vy ???

Pokud by někdo měl zájem, ten můj je na prodej. V letu ho nepředvedu, protože ho nezvládám. Snad jen poskoky. Je dost obouchán, ale plně funkční. Asi by stálo za to, vyměnit rám kostry. Zadní motorek je takřka funglovka GWS (z humingbirdu??), elektronika plně funkční stejně jako serva. Můžu přidat dva dvoučlánky Li-pol. Předpokládám dohodu na ceně. Nabídka k jednání je 3000,-

 

Náhledy fotografií ze složky Blade

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

to JK

(Petr, 13. 11. 2009 22:35)

promiň, tříkanálu a ne třírotoru :-))

add Jiri K.

(Petr, 13. 11. 2009 20:25)

Ahoj, Poradit s dotrimováním takto na dálku je nemožné. Neznám ten vrtulníček a tak mohu lovit jen ze zkušeností a "odposlechů". Tyto typy trpí nedostatky elektronických vyrovnávání. Pokud se u nich mění napětí a to se mění - klesá - změní se i poměr sil rotor vs vrtulka, eventuelně horní/dolní rotor. Situace není řešitelná jinak než dotrimováváním za letu. Pokud je přítomna zadní vrtulka, asi bych laboroval s jejím vychýlením (u těchto strojů bývá natočena zpravidla směrem nahoru a má pomáhat pohybu vpřed-vzad. Viset na místě v "relativním" klidu se mi dařilo až s Maxirem. Chce to cvik - s čímkoli - a naučit se pomoci si páčkami. Asi i u třírotoru. Víc rozumů asi nemám :-) (větší heli?)

Trimovani

(Jiri K., 13. 11. 2009 18:12)

Dobry den, dostal jsem vrtulnik od firmy Double Horse, Eagle 9077. Potreboval bych poradit s dotrimovanim. Vrtulnik se sice netoci kolem sve osy, ale nemuzu porad zavesit na miste. Jsem uplny zacatecnik. Rovnou rikam, ze je to "jen" 3ch. Dekuji za radu, uzivatel111@seznam.cz

ha ha ha

(ha ha ha, 15. 11. 2007 21:22)

ha ha ha

Odpověď

(Petr Hlava, 11. 9. 2007 11:35)

Odpověď byla poslána do e-mailu.

prosba o radu

(Milan Černý, 11. 9. 2007 10:15)

Zdravím Vás - jelikož bych rád začal s učením pilotáže vrtulníku,prosím o radu (jak vybrat vhodný vrtulník pro úplného začátečníka,tedy s ohledem na cenu a pár základních rad pro první skoky)Děkuji Milan Černý E-mail: bcobra@seznam.cz