Jdi na obsah Jdi na menu
 


T-Rex 450 S / sestavování mikroheli

13. 1. 2008

Je 25.12.2008 a pod stromečkem žádný modelářsky lákavý kousek. Zato jsem tam však našel obnos, který mi chyběl došetřit na zamýšlený model T-Rex 450. A tak se hned po vánocích objednávalo. Ing. Pavel Krob ( www.utm.cz ) mi stavebnici zaslal prakticky obratem.

Mezitím jsem sháněl manuál, doporučení na výbavu elektronikou a tak jak to před stavbou obvykle chodí - to znáte. Se stavebnicí jsem objednal i serva. Popis výbavy modelu je na konci tohoto příspěvku.

Popisovat sestavování od A do Z nemá smysl. To za mě udělali jiní, tak je možno najít postup a recenze třeba tady:  HELIMANIA  Verze SE a S se v postupu sestavování příliš neliší (možná vůbec).

Pokusím se tedy přiblížit to, o čem si myslím, že jsem neudělal dobře já, nebo výrobce.

VÝROBCE:  Začnu výrobcem - na jiné se ukazuje vždycky líp.

Sáčky - Vše je příjemně nasáčkováno podle stavebních celků, sáčky označeny. Jen jsem až do konce sestavování neodhalil, co označení sáčků vlastně znamená. Nikde v návodu jsem značky nenašel. Dlužno podotknout, že i tak omezená inteligence jako je ta moje, dokáže odhalit co k čemu patří.

Záludnosti - Výrobci jaksi nevyšly míry rámečku padel. Při normálním sestavení zůstane vůle, která způsobuje pohyb osy padel asi o 1,5 mm. To způsobuje nevyváženost a vibrace. Je třeba použít a) podložky   b) drobné násilí a přimáčknutí rámečku před dotažením jistících červíků. Podložky přiměřeného rozměru se mi zdají být vhodnější, protože dojde k přesnějšímu vymezení a nedochází ke pnutí plastových dílů. Toho u přimáčknutí nedocílíme.

Uchycení serv - Uchycení předních serv kolektivu by bylo bez problémů. Držel jsem se však striktně návodu a začal uvolňovat příčnou vzpěru bočnic. Zničil jsem přitom šroub co byl pečlivě zalepen a při jeho odbrušování jsem poškrábal bočnici. Je to jen kosmetická záležitost, ale trochu mi vadí. Serva by nádherně sedla i bez tohoto úkonu. Došel jsem tedy k názoru, že není třeba vzpěru uvolňovat.

Zásadní problém při sestavování nevznikl a příjemně jsem si to šroubkování užil.

Já se odkopávám jen velmi nerad, ale v zájmu objektivity.....  Upozorňuji na to, že v době psaní tohoto článku můj T-Rex ještě neletěl, tak své domněnky o výbavě nemám podložené fakty.

Serva - Objednal jsem si serva GWS NARO +F což je ta levnější doporučovaná alternativa. Zda jsem udělal dobře nevím. Zdá se mi však, že na vrtulník této velikosti jsou silně poddimenzované páky serva. Připomínají žvýkačku. Zatím nevím čím bych je nahradil nebo jak zesílil, ale současný stav ze mi nezdá moc příznivý. Nepočítám s akrobacií, tak by to snad tak velký problém být neměl. O vzpěře jsem psal výše a připisuju ji i sobě, nejen výrobci.

Kloubky - Nemám (neměl jsem) kleště na uvolňování kloubků. Tím jsem si přivodil malér když jsem sestavený vrtulník začal nastavovat. Už při montáži jsem pokukoval po subtilnosti plastové desky cykliky a říkal si, že je to jedno z choulostivých míst. Že je třeba se mít na pozoru a pracovat s ní se zvýšenou opatrností. Přesto jsem při ručním uvolňování kloubku tento i s výstupkem ulomil. Tím bylo po nastavování a musím čekat na novou desku cykliky. Objednal jsem kovovou a okamžitě si vyrobil kleštičky na kloubky. Až tedy dorazí, budu připraven.

VÝBAVA:

Stavebnice - T-REX 450S ARF Combo Set s kovovými bočnicemi

Motor - 430LF Motor 3550KV

Regulátor - RCM-BL35X 35A Brushless(Govener)

Akumulátor - E-Tech GP  2205 mAh

Serva - 3x GWS Naro +F (kolektiv)  1x HS 65 MG (vrtulka)

Gyro - Futaba GY401

RC ovláání - DX7  s  AR 7000

Šasí poslouží jako základ polomaketové kabinky UH-1. O té bude článek TADY.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Klesticky na klouby

(m.cold, 21. 1. 2009 11:04)

Zdravim, chtel bych poprosit o maly navod jak si vyrobit klesticky na klouby...sam je nemam a investovat do profi se mi nechce ;)
Jesli muzu poprosit napiste na m.cold@seznam.cz
dekuji :)

to oneill

(Petr, 13. 1. 2009 21:52)

U mě to bylo rukama. Jsem zvíře. Asi trhač či co. :-) Přeju brzkou dodávku. S kovem je to lepší.

Plastová deska cykliky

(Oneill, 13. 1. 2009 13:28)

Ten samý problém. Rupnutí a čekání na kovovou.

add vůle v rámečku

(Petr, 13. 2. 2008 8:57)

Ano, myslím že jsem to taky četl. Třeba by to mohl vysvětlit někdo zkušený. Poptáme se časem na DF Mojehobby.

vůle u rámečku padel

(David, 12. 2. 2008 17:14)

Problém s vůlí u rámečku padel mám i při stavbě Hirobo Shuttle Plus V2. Budu řešit podložkama. A není to jen mým kusem, stejný komentář je i na Helimanii. Tak možná je v tom asi nějaký úmysl nebo co.