Jdi na obsah Jdi na menu
 


Blbýsek

7. 10. 2007

Je to můj vůbec první pokus o RC letadlo. Zvolil jsem konstrukci vlastní, podle házedla Cipísek. Od začátku vím, že to není nejšťastnější volba postupu, ale vysvětlujte mi to :o)).

Stavbou jsem si ověřil následující (nic z toho jsem neudělal - i proto Blbýsek):

a)     bez zkušeností a využití rad zkušenějších se do takového projektu nepouštět 

b)     poradit se alespoň o úhlu náběhu, vyosení motoru, ploše a rozpětí křídel

c)     následkem toho jsem udělal několik zásadních konstrukčních chyb

Jednoduše a prostě, stavěl jsem jak průkoníci letu z dob Ikara. Snahu jsem měl o to, aby konstrukce byla dostatečně tuhá a vydržela motorový let (to by asi vyšlo) v zásadě by asi vydržela i přistání, ale normální - havárie by ho zrušila (což se taky stalo). Fotky v galerii jsou před prvním startem - zákluzem. Ten nedopadl špatně, jenže následné vypuštění za asistence motoru už ano. Havárie, která musela nevyhnutelně nastat by fatální následky neměla nebýt chyby v konstrukci, kdy měla být překližková klec protažena víc k motoru, motor ne tak daleko od kabiny - křídla a křídlo mělo mít menší úhel náběhu.

Na problém jsem si zadělal už nastavením výškovky, pro začátek jsem ji natrimoval na stoupání.

Při startu došlo k vzepětí modelu, takřka lopingu no a jak jsem to rovnal a honil páčky, vrtalo to až k zemi. Pád nebyl tvrdý, ale z kluzu přes křídlo přišel úder do motoru a přelomení trupu ve výše zmíněném chybném konstrukčním uzlu.

Práce nelituju a tenhle projekt do koše nepadne. Jen se poučím z chyb, vypiluju konstrukci a Blbýsek musí lítat. Fotky v galerii. 

Zatím se učím s Easy Starem. Zatím s úspěchem.

 

Náhledy fotografií ze složky Blbýsek

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář