Jdi na obsah Jdi na menu
 


Házedlo CIPÍSEK, historka vzniku, rekordy (?)

24. 9. 2007

Tedy jak to bylo:

Je léto roku 2005 - dovolená. Za hranice se nechystáme a je rozhodnuto, že bude prožita s manželkou na chalupě v Podkrkonoší. Výlety na kole, houby, občas koupání, občas grilování - to byla naše představa. Krakonoš ze sousedství měl ale jinou představu - zaléval a zaléval. Co napadne modeláře když má 14 dní volna a odpadnou mu (z velké části) povinnosti? No nenudí se vytasí starší zásoby materiálu a začne, plánků nemaje, experimentovat. 

Nejsem žádný ECHTmodelář. Začaly tedy vznikat roztodivné kreace a pokusy. Házecí, vystřelovací i gumáčka jsem si zkusil (sic o rok později). Tvary a proporce jsem vymýšlel podle toho, co si pamatuju z literatury a filmů. Téměř vše kupodivu jakžtakž létalo. Něco hůř, něco líp.  Co se nepovedlo se rychle zapomíná.

Pak přišel nápad vybrat a využít některé z nich v Modelářské dílně, kterou již několik let připravujeme pro festival Jičín - město pohádky ZDE. Zvolil jsem to, které bylo stavebně nejjednodušší a mělo vhodné letové vlastnosti. Tj. muselo létat každému. Tady je ke stažení:  PLÁNEK(*.jpg) a POPIS STAVBY (*.doc)

Obrazek

V roce 2005 jsme nakoupili balzu ze svého a stavěli za 10,- Kč nákladů na materiál. Zájemců bylo tolik, že jsme několikráte doplňovali zásobu.

V roce následujícím (2006) jsme již byli vcelku slušně připraveni a firma HVP Models nám poskytla pro tento účel odřezky (i standard prkénka) a my připravili polotovary. Za dva dny bylo spolu s příchozími dětmi vyrobeno přes 500 létajících  modýlků.

Obrazek

Letos (rok 2007) nás HVP Model s.r.o. vybavila ještě lépe. Z balzy jsme přichystali 1000 polotovarů a za pět dnů festivalu spolu s rodiči, dětmi i učiteli udělali poctivě počítaných 1380 kusů!!!! Řezali jsme polotovary jak diví, ale těch pět dní, od 8,30 do 16,00 bez přestávky, stálo to za to. Je to dřina, ale máme to rádi.

Létala všechna. I taková, která se moc nepovedla a měla nakřivo ktroukoli z částí. A protože jsme byli v pohádce, muselo dostat pohádkové jméno. Úplně nový CIPÍSEK byl na světě. Dětem se líbil, taťkové se divili, že to lítá a "cizí" babičky nám (a okolo stojícím dětem) za to vyprávěly pohádky. Třeba o tom, KTERAK RUMCAJS NA CANDRBÁLE K MANCE PŘIŠEL, že jste ji neslyšeli? Nevadí "Přijte pobejť" a třeba uslyšíte. Můžete s sebou vzít i vlastní výtvor ať se něco naučíme.

SLEDUJTE MOJE STRÁNKY (stačí občas) A DOZVÍTE SE, CO CHYSTÁ MODELÁ5SKÝ KLUB ČESÍLKO V ROCE 2008.

 

Náhledy fotografií ze složky Cipísek

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář