Jdi na obsah Jdi na menu
 


RC paraglider

29. 4. 2011

Tak jo, zas jsem objevil něco, do čeho jsem ještě prsty nestrčil - hurá do toho.

RC paragliding mě popadl, když jsem zjistil, že kolega si objednal padák. Teda spíš drakopadák. No a  pak svůj projekt přehodnotil a zrušil. Bez velkých skrupulí jsem z něj padák vymámil a zahajuju pokusy v tomhle oboru. 

Něco googlení a mám představu o tom, jak to asi chci udělat. Panák s hejbacíma rukama, sedící v gondole, bezmotorové, na svah. Moc se mi zalíbilo TOTO řešení  pana Vališe. rozhodl jsem se jej upravit a použít.

Při zjišťování proč mají klasičtí RC parašutisti ruce do stran mi bylo vysvětleno, že na základě zkušeností z praktického provozu je to nejbezpečnější pro mechaniku rukou. Ano, vážím si zkušeností jiných a NEPOCHYBUJU o tom, že mají pravdu. Proto následující neberte jako můj vzdor vůči lidem, kteří se tomuhle oboru věnují roky a proto vědí co říkají ani jako vzpírání se fyzikálním a logickým závěrům. Prostě a jednoduše jsem nechtěl, aby sedící paňáca tahal špagátky do stran, bo to divně vypadá. U paragána ne, ten když vypadne z éra, působí v tý pozici přirozeně.

A je venku můj první prohřešek proti dobrým radám - ruce jsou před tělo. Dufám, že gondolovitá sedačka, kterou vlastní, mu je uchrání. Čistě teoreticky - nemám podloženo praxí - by měla sedačka-kokon pilota uchránit před nárazy při přistáních. Pokud sebou majzne tvrději zpředu, je dostatečně velký prostor vyplněný EPS, a při bočním pádu by neměl trpět převod serv.

Technická data mé stavby:     

PILOT:      Základem jsou 2 serva DS 821 (Spektrum). Měla by mít tah kolem 5 Kg, snad to bude dost. Jsou dnem slepena k sobě. Bočnice jsou vyztuženy "brněním" z pásků hliníkové slitiny, vše je lepeno tavným lepidlem(TL). Serva jsou připevněna ke kastlíku (překližka) do kterého se bude vkládat baterie a závaží. Přijímač je osazen 4 kanál OrangeHK. Zatím jej mám vyzkoušený z provozu v Miraclu a je dobrej. Krk - krabička od filmu - plast; helma - víčko kuličky NIVEA a nezbytné TL. Ruce jsou vyřezány z hliníku paže a předloktí. Pomocí táhla mimo osu se ruka v lokti narovnává a tím se a) pohyb stává koukatelnějším   b) prodlouží se dráha.  Nevýhodou by mohlo být možné snížení  tahu serva - větší páka??? V tom se nevyznám a poví mi to čas. Obléci paňácu bude úkolem pro dámskou část rodiny.

SEDAČKA:      kokon je vyřezán a vybroušen z kousku EPS. Původně bylo v plánu jej olaminovat a pošít látkou. V současnosti jsem od laminování upustil. Obalil jsem jej zakrývací páskou a poté páskou PVC - elektrikářskou. Tuhost je dostatečná. Před obalováním páskou jsem vypálil otvor pro kastlík (trup) paragána - opět vlepeno pomocí TL. Na váze mi moc nezáleží a tak se ho tam vešlo dost :-).  Futrál bude opět prací pro ženy.

TIP:     Zalíbil se mi i nápad na to jak dostávat létadlo do luftu. Samosebou není můj, nicméně jej rád aplikuji. Je to zpoloviny drak, tak proč ne tak??? Místo na vypínací háček se v kokonu jistě najde a šňůra? To je to nejmenší.

Dnes, 29.4.2011 je celá akce ve stádiu zrodu a ještě chvíli potrvá než dospěje do fáze testů ale určitě to bude bžunda :--)

Tak, a model je oblečen:

V této chvíli je paragán oblečen a připoután k padáku. Čekám až budu mít čas zaskočit kamsi na svah to vyzkoušet. -  5. 5. 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

Náhledy fotografií ze složky RC paraglider

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář