Jdi na obsah Jdi na menu
 


Almirante Clemente

18. 3. 2007

Almirante Clemente

 

Tato elegantní, štíhlá vojenská fregata mě oslovila hned jak jsem její plán uviděl. Byl to vlastně první plán na který jsem narazil a hodně se mi líbil. Neměl jsem v té době žádné zkušenosti se stavbou – teprve jsem s modelařením začínal. ZDE plán k zakoupení.

Almirante Clemente v roce 1954 objednala u italských loděnic Venezuela pro doplnění stavu svého vojenského námořnictva. Zpočátku jako vojenská fregata a později (1984) byla podstatně zmodernizována a předána do stavu Guarda Costa Venezuela. Zde je zatím poslední stav, v jakém se nacházela.

Ale k mé stavbě. Generální plán od ing. Tomáška je pro královskou třídu 1:100. Já mám rád větší plavidla a rozhodl jsem se pro měřítko 1:50. Určitě nedosáhnu maketové kvality detailů a jistě by se jich dalo na padesátině stvořit víc, jenže chybí mi dokumentace. Navíc loď od svého spuštění na vodu prošla již několika „liftingy“ a tak se podstatně změnila jak vizuelně, tak výzbrojí. Nástavby jsou nyní zakulaceny, ve výzbroji chybí torpédomet a přibyly raketomety. Rychlost by se měla pohybovat okolo 30 uzlů za hodinu.

Trup je stavěn klasicky. Na překližková žebra laťkami spojená v kostru jsem nalepil plášť z latěk a překližky – metoda plaňkování. Laminování jsem v té době neznal (a ani teď to není žádná sláva) a tak jsem odolnost vůči vodě řešil napuštěním laky a lepidly. Konečný tvar byl získán broušením, nástřikem tmelu a plniče, to několikrát dokola.

Nástavby jsou slepeny z překližky, veškerá okna jsou nařezána z plastové trubičky přívodu k WC a vyplněna pětiminutovým epoxydem. Na drobné díly jako jsou pacholata, úvazníky atd. je použit hlavně plast a plastové profily. Sloupky zábradlí tvoří plastová duše modelářského bowdenu vrtaná a dělená v přípravku. Tyčky zábradlí jsou poskládané z kusů mosazných navlékacích jehel jdoucích přes několik sloupků. Zábradlí tak získává docela slušnou pevnost.

Pohonná soustava je zatím ve stadiu projektu. Především proto, že se nemohu rozhodnout, zda model nenechat jako statický. Hlavně s ohledem na provedení stavby lodi. Je to přeci jen dřevo a po jedné sezóně by šla loď do modelářského šrotu. Pokud by vůbec dožila celou. V plánu a připraven je motor VM Palička (24/16?) s převodovkou snižující otáčky a rozdělující sílu pro dva protiběžné lodní šrouby o průměru 50 mm. Uvažuji o přehodnocení a výbavě dvěma motory (Permax 500 nebo 600). Převodovka se mi zdá hlučná a v trupu zabírá moc místa. Napájení by měly poskytnout dva gelové články 12V o celkové kapacitě 15 Ah.

V případě, že zůstane jako statická, bude funkční osvětlení napájené DC zdrojem 12V.

Délka modelu je 1940mm, šířka 210mm a váha by se měla pohybovat někde kolem osmi kilogramů.

 

Náhledy fotografií ze složky Almirante Clemente

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

infragon@yahoo.com

(infragon@yahoo.com, 3. 2. 2008 23:38)

Please review these sites
http://en.wikipedia.org/wiki/Almirante_Clemente_Class_Destroyer

http://es.wikipedia.org/wiki/Destructor_Clase_Almirante_Clemente